4 Başlıkta Elektronik Komponent Nedir?

Elektronik komponent farkında olunmasa da günümüzün en çok kullanılan malzemeleri arasında yer alır. Elektrik ve birleşenlerinin arttığı bu yıllarda bazı devrelerin ve malzemelerin kurulması şart olmaktadır. İhtiyacın artması ile birlikte tahmin edileceği üzere de ithalat ve ihracat oranlarında ciddi bir artış gösterdi. Peki elektronik komponent nedir, özellikleri nelerdir?

1 – Elektronik Komponent Nedir?

Elektrik akımının sağlanması, dengelenmesi amacıyla kullanılan özel sistemlerdir. Tek bir parçayı içermez. Tam tersine birden fazla ürünün birleştirilmesi ile elde edilmektedir. Kişilerin ve markaların özellikle elektronik ürünler üretebilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Elektronik birleşenler olarak da adlandırılma sebebi budur. Zira birden fazla parçanın bir araya getirilmesi ‘birleşen’ denmesine neden olmaktadır. Bahsi geçen bu sistemler geleneksel devrelerden farklı olarak işlemektedir. Günümüzde elektrik devrelerinin tahmin dahi edemeyeceğiniz ürünlerde kullanılıyor olması ithalat ve ihracat oranlarının artmasına neden olur.

2 – Elektronik Komponentler ve Özellikleri Neler?

elektronik-komponent
Elektronik Komponent

Günümüzde elektronik komponent firmaları tarafından farklı dizaynda üretimler yapılmaktadır. Yurt dışında özellikle farklı tarzdaki ürünler mevcuttur. Kullanılan malzemelerin dayanıklılığı ile sistem daha kullanışlı hale getirilmektedir. Var olan komponentler ise ikiye ayrılır. Bu iki komponent ayrı değil, birleşik/ bir arada kullanılır.

A – Aktif Elektronik Komponentler

Sistemin elektrik üretmesi ve bunun yayılmasında etkili olmaktadır. İçerisinde farklı birleşenler bulunmaktadır. İlki pillerdir. Yalnız pillerin içeriği noktasında kimyasal reaksiyon enerji üretimi olarak adlandırılmasına neden olmaktadır.

Diğer bir birleşeni ise transistör olarak görülür. Transistörler sistemdeki dirençlerin aktarılmasına yardımcı olmaktadır. Bulunulan alandaki direnci bir alana aktararak sistemin devam etmesini sağlar. Eğer alınan güç başlangıç aşamasında çok fazla ise çıkana ve enerji ürene kadar daha düşük hale gelir. Çünkü elektronik komponent içerisinde yer alan transistörler bu akımı dengeleyerek iletir.

B – Pasif Elektronik Komponentler

Pasif komponentler aktif olanlarla birlikte kullanılmaktadır. Tek başına kullanılması bir işe yaramayacaktır. Birlikte kullanılabilir olması ise sistemin istenen şekilde enerji sağlaması ve bunun devamında aktarımını sağlayacaktır. Böylece kullanıldığı alanlarda işlevsellik kazanarak hedeflenen kullanım kolaylığı elde edilmektedir.

Bahsedilen bu elektronik birleşenler sistemde sadece dengeleme ve kontrolle sorumludur. Kendi başına asla enerji üretmez. Ancak üretilmiş olan enerjinin diğer birleşenlere zarar vermemesi ve patlama yaşatmaması adına kontrolleri gerçekleştirir. Açığa çıkan enerji kontrol edilerek aslında sisteminde korunması sağlanmaktadır.

3- Elektronik Komponent Tedarikçileri Hangileri?

elektronik-komponent

Öneminin giderek anlaşılması elektronik birleşen satışlarında artışa neden olmaktadır. Öyle ki ülke içerisinde kalitesi yüksek olan komponent bulmak zor hale gelir. Üretici firmalar tarafından toplu satış yapılması amacıyla araştırmalar yapılmaktadır.

Ülkemizde satışa devam eden farklı komponent firmaları bulunur. Fakat kendi içlerinde sağladığı kaliteden dolayı farklılık gösterirler. Kişilerin memnun olabilmesi için doğru ithalat sağlayan markalarla çalışması gerekir. Eğer siz de toplu elektronik birleşen almak istiyorsanız, Ayarlatech firmamızla iletişime geçerek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

4 – Yurt Dışı Elektronik Komponent Satış Siteleri : Ayarlatech!

Ayarlatech; elektronik birleşenler başta olmak üzere çeşitli birleşenler ve üreticileri ithal ederek ihtiyacı olan firmalara sunmaktadır. Yurt dışından getirilmiş olan özel üretim malzemeler yüksek kalite ile markalara ulaştırılmaktadır. Böylece üretim sağlanarak ihtiyaç olan asıl ürünler elde edilecektir. Kişiler ya da markalar elektronik bazlı alışveriş için firmamızla iletişime geçebilir.

Site üzerinden ürün, barkod ya da seri numarası ile ihtiyacınız olanlara göz atabilirsiniz. Kısa sürede malzeme stoğunu kontrol ederek toptan alım yapabilirsiniz. Diğer taraftan ihtiyacınız olan ürünler için talep de oluşturabilirsiniz. Sektöre nazaran düşük fiyatlandırmalar ve kısa sürede dönüş sağlaması ile firmamızın kalitesinden yararlanabilirsiniz.

Telefon Numaralarımız ve İletişim Bilgilerimiz:

Ofis: +90 242 517 17 67 Gsm: +90 543 314 37 07

Mail Adreslerimiz:

info@ayarlatech.com
sales@ayarlatech.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek al
💬 Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Ayarlatech WhatsApp Danışma Hattı
Merhaba👋
Ekibimiz şu anda online, hızlı destek almak ister misiniz?