Elektronik Parçalarda İthalat Nasıl Yapılır?

Elektronik parçaların ihtiyacına bağlı olarak ithalat nasıl yapılır? İthalat, ülkeler arasında gerçekleşen ticari yönlü bir alışveriştir. Bu durum kişisel olarak ya da firmalar arasında yapılabilmektedir. İhtiyacı doğan ürün ülke içerisinde üretilmiyorsa ya da yurt dışından daha ucuz işçilikle alınabiliyorsa tercih edilir. Peki elektronik parçalar nasıl ithal edilir?

İthalat Nedir?

İthal; var olan bir ürünün, parçanın bulunduğunuz ülke sınırlarının dışından alınmasıdır. İth-al şeklinde kavramı ayırarak da ithalat ve ihracat ayrımı yapabilirsiniz. İthalattan dışarıdan ülkeye giriş söz konusudur. İhracatta ise bulunduğunuz ülkeden dışarıya yönlü bir hareket vardır. İthalat çeşitli ürünler arasında yapılabilmektedir. Ancak kanunlar kapsamında yasaklanan ürünler de vardır.

ithalat-nasil-yapilir
Elektronik Parçalarda İthalat Nasıl Yapılır?

Elektronik Parçalarda Adım Adım İthalat Nasıl Yapılır?

Elektronik parçaların kullanım alanında oluşan yaygınlaşma ihtiyaçları doğurmaktadır. Teknik servisler, üretim yapan firmalar ya da kişisel hobilerden dolayı oluşabilmektedir. Var olan bu elektronik parçaların büyük bir çoğunluğu ise yurt dışında üretilmektedir. Durum böyle olunca elektronikte ithalat nasıl yapılır sorusu ortaya çıkar.

Adım adım açıklamak gerekirse elektronik parçalarda ithalat nasıl yapılır sorusunun cevabı birkaç adımdan oluşmaktadır. Ortalama olarak şu şekilde belirtilebilir:

  • Tedarikçileri inceleyin.
  • Alacağınız ürünün modellerini inceleyin.
  • Siparişinizi ödeme yöntemini kullanarak gerçekleştirin.
  • Karşılığında GTİP kod numarasını öğrenin.
  • Siparişinizin kontrollerini sağlayın.
  • Gümrükte gerekli vergi ödemelerini yapın.
  • Siparişin iletiminde olası ekstra ödemeler varsa bunları tamamlayarak teslim alın.

Her ne kadar aşamaları basit gibi dursa da yurt dışından ürün almak yurt içindeki gibi pratik değildir. Ürünün geliş garantisi, geliş süresi ya da yolda nasıl geleceği belirsizdir. Özellikle ilk defa bu tarz bir durumla karşı karşıyaysanız sizin için elektronik parçalarda ithalat nasıl yapılır sorusu daha karışık olabilir.

Kişisel olarak ithalat yapmak yerine bu yüzden bir ithalatçı tedarik firması ile çalışmak daha kolay olacaktır. Kendileri ile ülke sınırları içerisinde görüşüp muhatap olursunuz. Sizin yerinize talep ettiğiniz parçaların ticareti yapılarak tarafınıza daha kolay bir şekilde ulaştıracaktır.  

Dış Ticarette İthalat İşlemleri Ne Kadar Sürer?

İthalatta belki de en belirsiz konulardan birisidir. Çünkü ülkeler arasındaki sınır durumu, ne kadar mesafe olduğu ve hangi yöntemle getirileceği önemlidir. Firmalar bazında yapılan ithalat anlaşmalarında genellikle konteynırların gemilerle getirilmesi söz konusudur. Fakat bu süreyi ciddi anlamda uzatacaktır. Uçaklarla taşıma ise maliyetli olduğundan tercih edilmez.

Tüm bunlar düşünüldüğünde satın aldığınız ürünün tarafınıza ulaşma süresi beklediğinizden fazla olabilir. Bazen 3-4 ay kadar beklemeniz bile gerekebilir. Bu yüzden eğer alacağınız elektronik parçalar aciliyeti varsa bir firma ile aracılık yaparak temin etmeniz daha iyi olabilir.

ithalat-nasil-yapilir

Yurtdışından Ürün İthal Etme İhtiyacım Var, Ne Yapmalıyım?

Elektronik parçalarda ithalat nasıl yapılır diye araştırıyorsanız bazı parçalara ihtiyacınız var demektir. Eğer ihtiyacınızı güvenli ve kısa sürede gerçekleştirmek istiyorsanız aracı firmalarla tanışmalısınız. Sizin adınıza elektronik parçaları yurt dışından getiren bu firmalar kısa sürede tarafınıza ürünlerin gelmesini sağlamaktadır.

Elektronik Parça İthalatçısı ile İşlemlerinizi Kolaylaştırın

Ayarlatech olarak müşterilerimize ithalat nasıl yapılır aşamasında kolaylık sağlıyoruz. Yurt dışından ürün tedarikçisi olduğumuzdan bir çok ürünün bünyemizde güncel stoklarla bulunduğunu görebilirsiniz. Elektronik komponentler başta olmak üzere farklı malzemeleri sitemizden inceleyebilir, satın alabilirsiniz.

Kişisel bir uğraşa girmeden stokta olmayan ürün için de bilgi geçmeniz yeterlidir. Tarafınıza iletilmek üzere sizin adınıza ithalatlar gerçekleştirmekteyiz. İhtiyaca bağlı olarak hareket eden firmamız hem kişisel hem de kurumsal ihtiyaçları karşılamayı hedeflemektedir. Siz de ihtiyacınız olan malzemelere kişisel bir uğraşa girmeden oldukça basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek al
💬 Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Ayarlatech WhatsApp Danışma Hattı
Merhaba👋
Ekibimiz şu anda online, hızlı destek almak ister misiniz?