İthalat Nedir? Türkiye’de İthalat Nasıl Yapılır?

En genel tanımıyla ithalat nedir? İthalat, bir ürünün ya da ürünlerin ülke dışından sınırlar içerisine alınmasıdır. İthalat ve ihracat devletler bazında olduğu kadar kişisel olarak da gerçekleşmektedir. Hükümet tarafından alınan bazı kurallar doğrultusunda her birey ithalat yapabilmektedir. Ancak ülke sınırları dışından ürün alınması söz konusu olduğundan belirli bir önlem alınması gerekir.

İşte ithalat nedir, nasıl yapılır konusunda bilmeniz gereken bazı detaylar.

İhracat ve İthalat Nedir?

ithalat-nedir

Ticaret alanında sık karşılaşılan bu iki kavram birbirine zaman zaman karıştırılmaktadır. Halbuki kesin çizgilerle birbirinden ayrılan bir sürece sahiptir.

İhracat Nedir: En kısa tabiri ile ihracat, bir ürünün var olan ülke dışına satılması ve buna bağlı olarak çıkarılmasıdır. Ülke sınırları arasında değişime neden olduğu görülmektedir. Ancak ürünün hedeflenen satış kitlesine ulaşması için var olduğu ülke sınırlarından uzaklaşması şarttır.

İthalat Nedir: Ticarette var olup devletler arasında ya da kişisel olarak gerçekleşen bir yer değiştirme olayıdır. Var olan ürünün yurt dışından alınarak ülkemize getirilmesi olarak adlandırılmaktadır. Kelimenin son hecesi olan ‘Al’ sayesinde aslında ihracat ve ithalat kelimesi ayırt edilebilir.

Bedelsiz İthalat Nedir?

İthalat kendi içerisinde farklı kısımlara ayrılmaktadır. Bunlardan birisi de bedelsiz ithalat olarak adlandırılmaktadır. Peki bedelsiz ithalat nedir? İthal edilecek olan mallar için yurt dışına herhangi bir şekilde döviz transferinin yapılmamasıdır. Döviz akışı gerçekleşmeden daha çok şahsi eşyaların yurda alınmasıdır.

Türkiye İthalat İhracat Kuralları Nelerdir?

ithalat-nedir
İthalat Nedir?

Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Ticaret Bakanlığı tarafından alınan bazı kurallar söz konusudur. Ticaretin kontrol edilmesi ve uygun şartlarda yapılması adına sınırları çizilmiştir. Gerekli mevzuatlarla birlikte aynı zamanda alınan ani kararlar neticesinde de yapılacak ithalat değişiklik gösterir.

Başta kamu düzeni ve ahlakı olmak üzere canlıların sağlığı düşünülmektedir. Bitkilerin, hayvanların korunması, sanatta değerli olan ürünlerin korunması amacıyla belirli bir gerekçe belirtilmektedir. Bu gerekçelere bağlı olarak duyurulan kararlara bağlı olarak ürün ithalatları gerçekleşebilmektedir. Sonuç olarak alınan kararlar ithalat nedir sınırlarını da belirleyecektir.  

Türkiye İthalat Ürünleri Arasında Hangileri Bulunuyor?

Günümüz şartlarında ithalat edilebilecek çeşitli ürünler bulunmaktadır. Özellikle teknoloji alanında yer alan; devre koruması, kondüktörler, birleşenler mevcuttur. Diğer taraftan sensörler ya da elektromekanikler de başlıca ithalat ürünleri kapsamındadır. Teknolojik aletlerin kâr marjı da yüksek olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir.

Tercihe bağlı olarak farklı sektörlerde bulunan ürünlerde rahatlıkla alınabilmektedir. Giyim sektörü, dekorasyon ürünleri bunlardan sadece bazılarıdır. Satın alınacak firmalar tarafından tamamen ticari anlayışa bağlı olarak gönül rahatlığı ile satın alınma gerçekleşebilmektedir.

Yalnız, ithalat yapacak olan firmaların eğer tecrübesi yoksa önce iyi bir araştırma yapması gerekir. En temelden ithalat nedir, nasıl yapılır noktasına değinmek gerekir. İthalat yapabilmek için profesyonel bir firma aracılığıyla hareket etmek bu yüzden önemlidir. Zira firmanın güvenilir adresler aracılığıyla yapacağı ithalatlar sonunda memnuniyeti de artacaktır.

Yurtdışından Ürün İthal Etmek için Hangi Yol İzlenmeli?

ithalat-nedir

İlk defa ithalat işine girişecekseniz ya da daha önce memnun olmayacağınız durumlar yaşandıysa güvenilir bir aracı firma ile anlaşmasınız. Yapacağınız anlaşma sayesinde ürünleriniz korunaklı ve eksiksiz bir şekilde belirtilen süre içerisinde tarafınıza iletilecektir.

Aynı zamanda ithalat nedir, nasıl yapılmalı aşamasına da kanuni açılardan uygunluk sağlanır. Böylece ülke içerisine alacağınız malların transferi sırasında herhangi bir pürüz ortaya çıkmayacaktır. Dilerseniz, siz de bu noktada distribütörlükleri ile bilinen firma ile tanışabilirsiniz.

Ayarlatech firması olarak , yurt dışından özellikle elektronik komponent ithalatını gerçekleştirmekteyiz. Sizlerde ithalat konusunda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Telefon Numaralarımız :

Ofis: +90 242 517 17 67 Gsm: +90 543 314 37 07

Mail Adreslerimiz:

info@ayarlatech.com
sales@ayarlatech.com


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destek al
💬 Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Ayarlatech WhatsApp Danışma Hattı
Merhaba👋
Ekibimiz şu anda online, hızlı destek almak ister misiniz?